księstwo strzelecko-niemodlińskie

Strzelce Opolskie | Niemodlin | Głogówek | Jemielnica | Lubliniec | Ujazd | Chrzelice | Woźniki

Strzelce (obecnie: Strzelce Opolskie)

Strzelce Opolskie, woj. opolskie, miasto powiatowe
W źródłach pisanych nazwa osady pojawiła się po raz pierwszy pod rokiem 1234. Była to niewielka osada leśna, która służyła jako baza myśliwych książęcych. Lokacja miasta na prawie niemieckim dokonana prawdopodobnie w roku 1290 przez księcia opolskiego Bolesława I. Na początku swego istnienia miejscowość położona w granicach księstwa opolsko-raciborskiego, następnie w latach 1290/91-1317 w ziemi opolsko-niemodlińskiej. W latach 1317-1382 Strzelce pozostawały stolicą odrębnego księstwa piastowskiego rządzonego przez własną linię książęcą (Albert i Bolesław III). W późniejszych latach połączone z ziemią niemodlińską, nadal stanowi odrębny organizm polityczny. Po śmierci ostatniego Piasta strzelecko-niemodlińskiego, Bolesława V Wołoszka w roku 1460, Strzelce (i Niemodlin) ponownie włączone do księstwa opolskiego.
Pamiątką okresu piastowskiego jest ruina pałacu - pierwotnie zamku książąt opolskich i strzeleckich, jak również pochodząca z XV wieku miejska baszta obronna, w wieku XVII/XVIII przebudowana na dzwonnicę kościelną.
2022
2020
wieża - widok od strony południowej
▲ wieża - widok od strony południowej
2022
fragment fasady południowej
▲ fragment fasady południowej
2022
widok od strony południowej
▲ widok od strony południowej
2020
widok od strony południowej
▲ widok od strony południowej
2022
widok ogólny
▲ widok ogólny
2018
XV-wieczna gotycka baszta obronna
▲ XV-wieczna gotycka baszta obronna (w XVII/XVIII w. zaadaptowana na dzwonnicę kościelną)

Niemodlin

Niemodlin, woj. opolskie, pow. opolski
Pierwsza osada słowiańska istniała na tym terenie już w X wieku. Od roku 990 w granicach państwa Mieszka I. Lokacja miasta na prawie niemieckim dokonana ok. roku 1283 przez książąt opolskich. W latach 1173-1201 w granicach księstwa opolskiego Jarosława, następnie do roku 1313 - w księstwie opolsko-raciborskim. W latach 1313/14-1382 Niemodlin pozostawał stolicą odrębnego księstwa piastowskiego rządzonego przez własną linię książęcą. W późniejszych latach połączone z ziemią strzelecką, nadal stanowi odrębny organizm polityczny. Po śmierci ostatniego Piasta strzelecko-niemodlińskiego, Bolka V Wołoszka w roku 1460, Niemodlin (i Strzelce) ponownie włączone do księstwa opolskiego.
Pamiątką okresu piastowskiego jest gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (wzmiankowany w źródłach pisanych już w roku 1228) oraz późnobarokowy pałac - pierwotnie gotycki zamek obronny książąt niemodlińskich, zbudowany z inicjatywy księcia Bolka I Pierworodnego ok. roku 1314.
2020
widok zamku od strony wschodniej
▲ widok zamku od strony wschodniej
2020
widok zamku od strony wschodniej
▲ widok zamku od strony wschodniej
2020
widok zamku od strony północnej
▲ widok zamku od strony północnej

Głogówek

Głogówek, woj. opolskie, pow. prudnicki
Po raz pierwszy Głogówek został wzmiankowany (pod nazwą Glogov) w dokumencie cystersów datowanym na lata 1212/1214. Początkowo w granicach księstwa opolsko-raciborskiego. Pierwsza lokacja miasta (na prawie średzkim) dokonana w roku 1275 przez księcia Władysława I opolskiego. Pomiędzy 1313 i 1314 synowie zmarłego Bolesława I opolskiego podzielili między sobą jego dawne władztwo i w ten sposób powstało odrębne księstwo niemodlińskie, w skład którego wchodził m.in. Głogówek. Pierwszym księciem z linii niemodlińskiej był Bolesław I Pierworodny. Po jego śmierci (1362/65) ziemie te przejęli synowie: Bolesław II († 1367/68), Wacław († 1369) i Henryk († 1382). Po roku 1382 Głogówek (i pozostałe tereny księstwa niemodlińskiego) powrócił pod zarząd Piastów z linii opolskiej. W latach 1424-1450 wyodrębniło się samodzielne księstwo głogówecko-prudnickie, którego władcą był książę Bolesław V Wołoszek. Po śmierci tego władcy w roku 1460 Głogówek oraz Prudnik (i pozostałe ziemie: Niemodlin, Strzelce, Olesno) zostały włączone do władztwa Mikołaja I opolskiego. Pamiątkami najstarszych dziejów miasta są zamek, klasztor franciszkanów, kościół Św. Bartłomieja, baszta więzienna z roku 1595, a także pozostałości murów miejskich z XIV wieku.
Powstanie pierwszego zamku w Głogówku datuje się na przełom XIII i XIV stulecia (część opracowań wskazuje nawet, iż wzniesiony został z inicjatywy księcia Bolesława I opolskiego ok. 1283 roku). Niestety, niewiele wiadomo o pierwszej tutejszej warowni. Zapewne założenie posiadało murowaną wieżę, budynek mieszkalny i mury obwodowe, ale brak pewności, czy pozostałe obiekty również wzniesiono z kamienia/cegły, czy może jednak były drewniane. Warownia w tej formie - bez uchwytnych w źródłach informacji o większych przebudowach - pozostawała w ręku Piastów opolskich do roku 1532, kiedy to zmarł ostatni przedstawiciel roku, książę Jan II Dobry. Od roku 1561 obiekt przeszedł we władanie śląskiego rodu rycerskiego Oppersdorffów, którego kolejni przedstawiciele całkowicie zmienili oblicze surowej piastowskiej warowni. W latach 1561–1571 wzniesiono trójskrzydłowy gmach, wraz z kaplicą, stanowiący rdzeń zamku górnego, w latach 1584–1606 rozbudowano zamek górny dodając m.in. narożne wieże. Następnie po 1606 roku wyburzono przedzamcze, budując na jego miejscu zamek dolny, wraz z reprezentacyjną bramą oraz zabudowaniami gospodarczymi. Zamek wzbogacił się wkrótce o bibliotekę i nową barokową kaplicę. W takim właśnie obiekcie od 17 października do 18 grudnia 1655 roku ukrywał się przed wojskami szwedzkimi król Jan II Kazimierz Waza, wraz z najbliższym otoczeniem, w tym m.in. z nastoletnim wówczas Michałem Wiśniowieckim, przyszłym królem polskim. Oppersdorffowie posiadali zamek aż do roku 1945. Po II wojnie światowej obiekt ulegał stopniowej degradacji (i rabunkowi) i obecnie jego stan techniczny należy ocenić jako zły.
Początki franciszkanów w Głogówku należy łączyć z działalnością fundacyjną księcia Władysława I opolskiego. To ten władca w roku 1264 sprowadził zakonników z Czech. Pierwszy, średniowieczny (XIII-XIV w.) etap funkcjonowania klasztoru nie jest dostatecznie oświetlony przez źródła i kończy się najazdem husytów w 1428 roku: zabudowania klasztorne zostały wówczas zniszczone, a zakonnicy przenieśli się do Koźla. Wkrótce jednak powrócili do Głogówka i rozpoczęto odbudowę klasztoru, skoro w roku 1460 pochowano tam księcia Bolesława V Wołoszka. Co ciekawe, jak informują Roczniki głogowskie franciszkanie pochowali go w swoim kościele, nie dbając o to, że był ekskomunikowany, ponieważ czego wzdryga się szatan, to mnich odważa się czynić. Lecz mnisi nie mieli spokoju ani we dnie, ani w nocy. Późniejsze dzieje klasztoru franciszkańskiego w Głogówku to kolejne etapy jego rozkwitów i upadków na skutek szeregu zdarzeń, m.in. wojen, pożarów, sekularyzacji. Obecnie - od 1945 roku - obiekty klasztorne nadal służą franciszkanom.
Pierwsza informacja źródłowa o istnieniu parafii w Głogówku pochodzi z roku 1284, kiedy to wzmiankowano tamtejszego proboszcza. W roku 1379 staraniem księcia Henryka niemodlińskiego wniesiono nowy gotycki kościół Św. Bartłomieja i podniesiono go do rangi kolegiaty. Wkrótce (1382) książę Henryk został w kolegiacie pochowany. W czasach wojen husyckich kolegiata mocno ucierpiała, by następnie zostać odbudowana. Obecny wygląd założenia to efekt szeregu prac budowlanych prowadzących m.in. do całkowitej barokizacji wnętrza. Kościół utracił również status kolegiaty.
2024
2024
kościół klasztorny franciszkanów
▲ kościół klasztorny franciszkanów - miejsce pochówku księcia Bolesława V Wołoszka († 29 V 1460)
2024
kościół klasztorny franciszkanów
▲ kościół klasztorny franciszkanów
2024
kościół Św. Bartłomieja
▲ kościół Św. Bartłomieja (dawniej kolegiata) - miejsce pochówku księcia Henryka niemodlińskiego († 14 IX 1382)
2024
kościół Św. Bartłomieja
▲ kościół Św. Bartłomieja
2009
brama wjazdowa do zamku
▲ brama wjazdowa do zamku
2024
portal bramny
▲ portal bramny
2024
zamek - widok od strony północnej
▲ zamek - widok od strony północnej
2024
zamek - widok od strony wschodniej
▲ zamek - widok od strony wschodniej
2024
tablica pamiątkowa poświęcona pobytowi króla Jana Kazimierza II Wazy na zamku w Głogówku w roku 1655
▲ tablica pamiątkowa poświęcona pobytowi króla Jana Kazimierza II Wazy na zamku w Głogówku w roku 1655
2024
baszta więzienna z roku 1595
▲ baszta więzienna z roku 1595

Jemielnica

Jemielnica, woj. opolskie, pow. strzelecki, gm. Jemielnica - opactwo cystersów
Fundacja opactwa cystersów w Jemielnicy nastąpiła w roku 1307 z inicjatywy księcia Bolesława I opolskiego. Zakonnicy przybyli z Rud k. Raciborza. Pierwsze obiekty klasztorne były drewniane. Budowa murowanego założenia (w roku 1361) związana jest z działalnością fundacyjną księcia Alberta strzeleckiego. Od samego początku swego istnienia Jemielnica stała się ważnym ośrodkiem kultu w księstwie opolskim (następnie strzeleckim), a być może także nekropolią piastowską: prawdopodobnie pochowano tu księcia Alberta strzeleckiego. W czasie wojen husyckich, w roku 1430, zespół klasztorny został ograbiony i spalony. Obecny wygląd klasztor zawdzięcza barokowej przebudowie z połowy XVIII wieku. Jednym z zachowanych budynków dawnego opactwa jest dawny książęcy młyn wodny, który w roku 1361 został cystersom przekazany przez księcia Alberta strzeleckiego. Obecnie obiekt ten - po wielu pożarach i przebudowach - pełni rolę budynku mieszkalnego.
2022
widok od strony południowo-zachodniej
▲ widok od strony południowo-zachodniej
2022
widok od strony południowej
▲ widok od strony południowej
2022
widok od strony wschodniej
▲ widok od strony wschodniej
2022
widok od strony południowej
▲ widok od strony południowej
2022
widok ogólny
▲ widok ogólny
2022
dawny książęcy młyn wodny (obecnie budynek mieszkalny)
▲ dawny książęcy młyn wodny (obecnie budynek mieszkalny)
2022
dawny książęcy młyn wodny
▲ dawny książęcy młyn wodny

Lubliniec

Lubliniec, woj. śląskie, miasto powiatowe - zamek książęcy, następnie rezydencja magnacka
W źródłach pisanych informacja o zamku w Lublińcu pojawiła się dopiero w roku 1379, jednak badacze wskazują, iż założenie jest znacznie starsze i być może pochodzi z lat 70. XIII wieku (fundacja księcia Władysława I opolskiego). W późniejszych latach obiekt pozostawał we władztwie Piastów opolskich (Bolesława I, Bolesława II, Alberta strzeleckiego i Władysława II Opolczyka). W roku 1396, w czasie wojny Władysława Opolczyka z Władysławem Jagiełłą zamek w Lublińcu został zdobyty przez wojska królewskie. Po krótkim okresie pozostawania w rękach wojewody krakowskiego Spytka z Melsztyna i książąt cieszyńskich, w roku 1401 powrócił do Piastów opolskich (do księcia Bernarda niemodlińskiego). Po śmierci ostatniego księcia opolskiego, Jana II Dobrego (w roku 1532) zamek lubliniecki pozostawał w granicach monarchii Habsburgów i był przedmiotem licznych dzierżaw. W związku z brakiem materiałów źródłowych, jak również badań archeologicznych, ustalenie wyglądu zamku z czasów piastowskich nie jest możliwe. Wkrótce z warowni o charakterze obronnym przebudowany został na rezydencję magnacką (po roku 1650 w stylu barokowym, a w końcu XVIII wieku w stylu klasycystycznym).
2016
fasada wschodnia
▲ fasada wschodnia
2016
fasada wschodnia
▲ fasada wschodnia

Ujazd

Ujazd, woj. opolskie, pow. strzelecki
W źródłach pisanych nazwa osady pojawiła się po raz pierwszy w bulli papieża Hadriana IV z roku 1155. Od początku stanowi własność biskupów wrocławskich. Lokacja na prawie niemieckim w roku 1223, zatwierdzona przez księcia Kazimierza I opolskiego. W II połowie XIV wieku Ujazd stanowił punkt sporny pomiędzy biskupem wrocławskim Przecławem z Pogorzeli i księciem strzeleckim Bolesławem III. Konflikt (zbrojny) w roku 1370 zakończył cesarz Karol IV Luksemburski nakazując księciu wypuszczenie jeńców, a biskupowi likwidację umocnień miasta. W roku 1428 biskup wrocławski (i książę oleśnicki) Konrad IV Starszy oddaje Ujazd (z zamkiem i całym okręgiem) w zastaw księciu Bernardowi niemodlińskiemu (opolskiemu). W roku 1443 Ujazd (z zamkiem i całym okręgiem) stał się władztwem jego bratanka, Bolesława V Wołoszka, księcia strzelecko-niemodlińskiego. Po śmierci tego władcy (1460), Ujazd przejmuje książę Mikołaj I opolski i w roku 1463 oddaje go swojej córce Machnie (Małgorzacie) jako wiano. Mąż Machny, książę Przemysław toszecki wykupuje wiano i ostatecznie w roku 1466 przekazuje Ujazd (wraz z okręgiem) swemu bratu, Janowi IV gliwickiemu. Po śmierci Jana IV (1495/97) władztwo powraca w ręce biskupów wrocławskich, by wkrótce (1524) zostać ostatecznie sprzedane w ręce prywatne.
Pamiątką okresu piastowskiego jest ruina renesansowego pałacu - pierwotnie gotyckiego zamku biskupów wrocławskich z XIII wieku. Obiekt w latach 2015-16 przeszedł rewitalizację i obecnie udostępniony jest zwiedzającym w postaci tzw. "trwałej ruiny".
2021
widok ogólny ruin pałacu od strony północnej
▲ widok ogólny ruin pałacu od strony północnej
2021
widok ogólny ruin pałacu od strony południowej
▲ widok ogólny ruin pałacu od strony południowej
2021
południowa fasada ruin pałacu
▲ południowa fasada ruin pałacu
2021
południowa i zachodnia fasada ruin pałacu
▲ południowa i zachodnia fasada ruin pałacu
2018
ruiny renesansowego pałacu
▲ ruiny renesansowego pałacu - pierwotnie gotyckiego zamku biskupów wrocławskich
2021
południowo-zachodni narożnik pałacu
▲ południowo-zachodni narożnik pałacu
2021
widok ruin pałacu od strony dziedzińca
▲ widok ruin pałacu od strony dziedzińca (na 1. planie studnia)
2018
wschodnia brama wjazdowa
▲ wschodnia brama wjazdowa (na wejściem kartusz z herbem ostatnich właścicieli pałacu - rodu Hohenlohe)

Chrzelice

Chrzelice, woj. opolskie, pow. prudnicki, gm. Biała - zamek książęcy, następnie rezydencja magnacka
Ceglany zamek (gotycki) powstał prawdopodobnie w połowie wieku XIV z inicjatywy jednego z książąt niemodlińskich, być może Bolesława I Pierworodnego, który pragnął w ten sposób zabezpieczyć południową część swojego władztwa. Obiekt na planie nieregularnego trapezu zbudowano na wzniesieniu pośród podmokłych łąk. Zamek posiadał dwa budynki mieszkalne, a pomiędzy nimi znajdowała się brama. W północno-zachodniej części dziedzińca wzniesiono wolnostojącą wieżę ostatecznej obrony. Zamek otaczała fosa wypełniona wodą. Podczas czasie najazdów husyckich w latach 1428-34 obiekt doznał szeregu zniszczeń: uszkodzone zostały mury obronne, a także cylindryczna wieża. Zamek wkrótce wyremontowano, jednak wieżę cylindryczną odbudowano tylko do wysokości murów. Po śmierci ostatniego księcia opolskiego, Jana II Dobrego (w roku 1532) zamek chrzelicki pozostawał w granicach monarchii Habsburgów i był przedmiotem licznych dzierżaw. W drugiej połowie XVII wieku obiekt uległ znaczącej przebudowie w czteroskrzydłowy barokowy pałac pozbawiony cech obronnych. Obecny stan budynku to efekt szeregu zaniedbań budowlanych i inwestycyjnych po II wojnie światowej.
2020
widok ogólny zamku
▲ widok ogólny zamku
2020
widok ogólny zamku od strony zachodniej
▲ widok ogólny zamku od strony zachodniej
2020
widok ogólny zamku od strony południowo-wschodniej
▲ widok ogólny zamku od strony południowo-wschodniej
2020
kapitel pilastra na północnej ścianie zamku
▲ kapitel pilastra na północnej ścianie zamku - jeden z niewielu zachowanych detali architektonicznych

Woźniki

Woźniki, woj. śląskie, pow. lubliniecki
W źródłach pisanych nazwa osady pojawiła się po raz pierwszy w roku 1206 w dokumentach zamiany wsi pomiędzy biskupem krakowskim Pełką i opatem norbertanów z Ołbina pod Wrocławiem. Dokumenty wspominają o dziesięcinach ze wsi Voznici, co oznacza, iż była to już ukształtowana osada służebna, której mieszkańcy zobowiązani byli do produkcji kół i wozów na rzecz księcia. Początkowo Woźniki należały do kasztelanii bytomskiej (w księstwie opolsko-raciborskim), jednak po śmierci księcia Władysława I opolskiego (1281/82) i po dalszym podziale ojcowizny (1284), znalazły się w księstwie opolskim pod rządami księcia Bolesława I. W dokumencie tego władcy z roku 1301 Woźniki po raz pierwszy zostały wymienione (Wosnik) jako miasto, co wskazuje, iż prawdopodobnie pierwszej lokacji na prawie niemieckim dokonał właśnie Bolesław I opolski, prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Od roku 1317 Woźniki pozostawały w granicach księstwa strzeleckiego rządzonego przez księcia Alberta. Po jego zgonie (1370/71) okręg lubliniecki (wraz z Woźnikami) przeszedł pod panowanie Władysława II Opolczyka. W roku 1396 - w toku kolejnej wojny pomiędzy księciem opolskim i królem Władysławem Jagiełłą - miasto zostało zajęte przez wojska Spytka z Melsztyna, kasztelana krakowskiego. Ziemie te jednak wkrótce powróciły do Piastów: w roku 1401 otrzymał je (jako posag) książę Bernard niemodliński po ślubie z Jadwigą, córką Spytka z Melsztyna. W roku 1454 książę Bernard odnowił prawa miejskie Woźnik - miasto zostało przeniesione wówczas w nowe miejsce, bowiem Stare Woźniki zostały zniszczone w I połowie XV wieku, prawdopodobnie podczas jednego z najazdów husyckich, być może z roku 1430. Po śmierci ostatniego Piasta strzelecko-niemodlińskiego, Bolesława V Wołoszka w roku 1460, Woźniki (wraz z całą ziemią lubliniecką) ponownie włączone do księstwa opolskiego.
Pamiątką okresu piastowskiego są pozostałości warowni/zamku. Prawdopodobnie powstał na przełomie XIII i XIV wieku (po pierwszej lokacji miasta), możliwe jednak, iż był znacznie młodszy i wzniesiono go dopiero w połowie wieku XIV. Obiekt po raz pierwszy wzmiankowany jako "gród lub warownia" (castrum sive fortalitium) dopiero w dokumencie księcia Władysława II Opolczyka z roku 1386. Dokument ten książę wystawił właśnie w Woźnikach, co pośrednio wskazuje, iż był gościem w warowni, zapewne najbardziej okazałym obiekcie na terenie miasta. Dokument ten wskazuje, iż był to obiekt niewielki, a ponadto nadawany był przez księcia wraz z urzędem wójta. Wójtowska warownia funkcjonowała do połowy wieku XV, kiedy to jedna z wypraw husyckich całkowicie spustoszyła miasto. Obiekt również uległ całkowitemu zniszczeniu i degradacji: gdy w roku 1497 ówczesny wójt Woźnik przekazał teren dawnego grodu lokalnemu kościołowi parafialnemu, w dokumencie wspomniano wyłącznie o łąkach i niwach. Do czasów dzisiejszych zachowały się wyłącznie mało czytelne fragmenty wałów i zarys fos.
2022
2022
widok ogólny pozostałości warowni
▲ widok ogólny pozostałości warowni
2022
widok ogólny pozostałości warowni
▲ widok ogólny pozostałości warowni
2022
widok ogólny pozostałości warowni
▲ widok ogólny pozostałości warowni
2022
widok ogólny pozostałości warowni
▲ widok ogólny pozostałości warowni
FOTO.POCZET.COM (treść i kod strony) jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Serwis stanowi część niekomercyjnego portalu poczet.com, który wpisany został do rejestru dzienników i czasopism prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Katowicach pod poz. Pr 2428.
partnerzy: ApisVideoŻegluga śródlądowa
do góry