Gmina Racławice

pole bitwy i pomnik Bartosza Głowackiego w Janowiczkach | wzgórze Zamczysko w Janowiczkach | mogiły kosynierów w Dziemięrzycach
Gmina Racławice, woj. małopolskie, pow. miechowski
4 kwietnia 1794 roku na polach pod wsią Racławice miało miejsce zbrojne starcie oddziałów polskich dowodzonych przez Tadeusza Kościuszkę z wojskami rosyjskimi, pod dowództwem generała majora Aleksandra Tormasowa. Starcie zakończyło się zwycięstwem sił powstańczych, a zasadniczym punktem, który przeszedł do historii wojskowości polskiej było skuteczne wykorzystanie kosynierów (piechoty chłopskiej uzbrojonej w kosy) do szybkiego natarcia na pozycje artylerii rosyjskiej i zdobycie wszystkich 12 dział przeciwnika.
Sama bitwa rozegrała się na terenie kilku sąsiadujących we sobą wsi: Racławic, Janowiczek i Dziemięrzyc, z czego najważniejsze wydarzenia (szturm na stanowisko artylerii rosyjskiej) miał miejsce w Janowiczkach u podnóża wzgórza Zamczysko.

pole bitwy i pomnik Bartosza Głowackiego w Janowiczkach

Na terenie pola bitwy w roku 1994 (w 200. rocznicę wiktorii racławickiej) ustawiono pomnik kosyniera stojącego na rosyjskiej armacie. Posąg zawiera również mocny element symboliczny: postać zamierza nadepnąć na rosyjskiego dwugłowego orła. Pomnik ma 10,5 m wysokości, wykonany został z brązu i przedstawia jednego z bohaterów batalii, chłopa Wojciecha Bartosa. Miał on podczas szturmu kosynierów za pomocą własnej czapki zgasić lont rosyjskiej armaty. Za męstwo i odwagę okazaną w walce naczelnik insurekcji Tadeusz Kościuszko mianował go chorążym Grenadierów Krakowskich, nadając mu nazwisko Głowacki i zwalniając z poddaństwa.
2020
widok pola bitwy znad wzgórza Zamczysko
▲ widok pola bitwy znad wzgórza Zamczysko
2020
widok pola bitwy znad wzgórza Zamczysko
▲ widok pola bitwy znad wzgórza Zamczysko
2020
pomnik Bartosza Głowackiego
▲ pomnik Bartosza Głowackiego
2020
symboliczny fragment pomnika - kosynier zamierza nadepnąć na rosyjskiego dwugłowego orła
▲ symboliczny fragment pomnika - kosynier zamierza nadepnąć na rosyjskiego dwugłowego orła

wzgórze Zamczysko w Janowiczkach

Dominujące nad polem bitwy racławickiej wzgórze o nazwie Zamczysko podczas starcia w roku 1794 stanowiło punkt dowodzenia rosyjskiego generała majora Aleksandra Tormasowa. Wzniesienie swoją nazwę zawdzięcza zamkowi, który znajdował się tam od początku wieku XIV. Fundatorami założenia byli przedstawiciele rodziny Karwacjanów herbu Zadora. Na cyplu wzniesienia początkowo wzniesiono drewnianą kwadratową wieżę, a sam cypel oddzielono od reszty wzgórza poprzez wykopanie suchej fosy. W następnym etapie obiekt został umocniony: w miejsce zabudowy drewnianej powstał budynek murowany z kamienia (częściowo podpiwniczony). Obiekt posiadał grube 2-metrowe mury, jednak budulec, z którego go wykonano (kamień marglowy) okazał się wkrótce powodem jego degradacji. Wskutek naturalnych procesów wietrzenia, na które margiel jest bardzo podatny, a także zapewne wskutek innych wad konstrukcyjnych zamek już w połowie wieku XV nie istniał. W trakcie badań archeologicznych prowadzonych w latach 70. i 80. XX wieku odnaleziono m.in. srebrny denar króla Władysława Łokietka, który to dowód potwierdził fakt użytkowania obiektu w wieku XIV. Obecnie na terenie dawnego zamku nie pozostały żadne ślady zabudowy, jednak zarówno kopiec, jak i sucha fosa są dobrze zachowane i czytelne w terenie.
Nad grodziskiem, w kulminacyjnym punkcie Zamczyska znajduje się Kopiec Tadeusza Kościuszki. Inicjatywę jego usypania podjęto w setną rocznicę śmierci Naczelnika w roku 1917, a usypany został w latach 1926-34 przez lokalną ludność wspieraną przez wojsko. Obiekt ten jest ostrosłupem o wysokości 13,80 m.
2022
wzgórze Zamczysko
▲ wzgórze Zamczysko
2020
grodzisko na wzgórzu Zamczysko
▲ grodzisko na wzgórzu Zamczysko - pozostałość dawnego zamku Karwacjanów
2022
grodzisko na wzgórzu Zamczysko
▲ grodzisko na wzgórzu Zamczysko
2020
widok grodziska z poziomu pola bitwy
▲ widok grodziska z poziomu pola bitwy
2020
fosa grodziska
▲ fosa grodziska
2020
Kopiec Tadeusza Kościuszki
▲ Kopiec Tadeusza Kościuszki
2020
Kopiec Tadeusza Kościuszki
▲ Kopiec Tadeusza Kościuszki
2020
południowe zbocze Zamczyska
▲ południowe zbocze Zamczyska

mogiły kosynierów w Dziemięrzycach

Straty oddziałów powstańczych w bitwie racławickiej to co najmniej kilkuset ludzi. Polegli chłopi (kosynierzy) chowani byli w miejscach, w których zginęli. Na grobach tych rodzina i okoliczna ludność wznosiła kopce mogilne i stawiała krzyże. Większość tych mogił nie zachowała się do dziś, jednak kilka z nich przetrwało, w tym trzy na terenie wsi Dziemięrzyce. Zostały one zabezpieczone, oznaczone krzyżami i tablicami pamiątkowymi o następującej treści W hołdzie bohaterskim kosynierom i żołnierzom regularnych wojsk koronnych Rzeczpospolitej - uczestnikom insurekcji kościuszkowskiej poległym w bitwie racławickiej 4 kwietnia 1794 r. w walce o wolność i niepodległość Polski.
2020
mogiła kosynierów pośród pól uprawnych
▲ mogiła kosynierów pośród pól uprawnych
2020
mogiła kosynierów pośród pól uprawnych
▲ mogiła kosynierów pośród pól uprawnych
2020
mogiła kosynierów pośród pól uprawnych
▲ mogiła kosynierów pośród pól uprawnych
2020
mogiła kosynierów pośród pól uprawnych
▲ mogiła kosynierów pośród pól uprawnych
FOTO.POCZET.COM (treść i kod strony) jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Serwis stanowi część niekomercyjnego portalu poczet.com, który wpisany został do rejestru dzienników i czasopism prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Katowicach pod poz. Pr 2428.
partnerzy: ApisVideoŻegluga śródlądowa
do góry