katedra Wniebowzięcia NMP w Białogrodzie Królewskim (Székesfehérvár/🇭🇺)

Székesfehérvár, komitat Fejér, miasto powiatowe
Początki budowy romańskiej bazyliki to lata 10. XI wieku. Fundatorem imponującej świątyni był król Węgier, Stefan I. Kościół był jednym z największych (i najwyższych) obiektów sakralnych w ówczesnej Europie. Król Stefan został w niej pochowany († 1038), podobnie jak wcześniej jego syn Emeryk († 1031). Podczas wznoszenia świątyni wykorzystywano budulec pozyskiwany z położonych w pobliżu Białogrodu ruin starożytnego rzymskiego miasta Gorsium-Herculia. Po podwójnej kanonizacji Stefana i Emeryka w roku 1083, bazylika w Białogrodzie Królewskim stała się również miejscem pielgrzymek do grobów świętych. Spośród władców pochowanych w Białogrodzie Królewskim należy wymienić króla Ludwika I Andegaweńskiego, królową Marię bytomską (żonę króla Karola Roberta Andegaweńskiego), czy króla Władysława II Jagiellończyka (syna króla polskiego Kazimierza IV).
Świątynia zyskała również rangę królewskiej nekropolii (pochowano tu łącznie 13 królów węgierskich oraz 2 królowe), bazyliki koronacyjnej (koronowano tu 37 królów i 39 królowych) oraz miejsca przechowywania regaliów królewskich.
Obiekt przechodził szereg przebudów, z których najważniejszą była budowa gotyckiej nawy głównej w XV wieku. Gdy w roku 1543 Białogród Królewski został zdobyty przez wojska tureckie, świątynia została splądrowana przez najeźdźców, którzy w późniejszych latach dokonali w niej dalszych zniszczeń, przekształcając ją w magazyn prochu i amunicji. W roku 1601 doszło do silnej eksplozji zgromadzonych we wnętrzu materiałów wybuchowych i bazylika została doszczętnie zniszczona.
Obecnie obiekt eksponowany jest jako Ogród Ruin, gdzie pośród reliktów ścian i kaplic dawnej świątyni zaznaczono miejsca, w których badacze odnaleźli ślady pochówków niektórych władców. Przy dawnej wschodniej ścianie świątyni w latach 30. XX wieku wzniesiono budynek mauzoleum Św. Stefana, w którym złożono XI-wieczny odnaleziony wśród ruin sarkofag świętego króla. Przed pawilonem w roku 2000 ustawiono ossuarium zawierające szczątki kostne niezidentyfikowanych osób pochowanych w katedrze.

obiekty historyczne

2020
widok ogólny ruin katedry
▲ widok ogólny ruin katedry
2020
widok ruin katedry od strony południowo-zachodniej
▲ widok ruin katedry od strony południowo-zachodniej
2020
pozostałości pierwotnej XI-wiecznej katedry
▲ pozostałości pierwotnej XI-wiecznej katedry
2020
pozostałości ścian zewnętrznych XV-wiecznej gotyckiej nawy głównej
▲ pozostałości ścian zewnętrznych XV-wiecznej gotyckiej nawy głównej
2018
sarkofag króla Stefana I Świętego
▲ sarkofag króla Stefana I Świętego
2020
miejsce pochówku króla Stefana I Świętego
▲ miejsce pochówku króla Stefana I Świętego
2020
przyziemie kaplicy Św. Katarzyny
▲ przyziemie kaplicy Św. Katarzyny - miejsce pochówku Ludwika I Andegaweńskiego
2020
miejsce pochówku Św. Emeryka Arpadowicza
▲ miejsce pochówku Św. Emeryka Arpadowicza
2020
pozostałości pierwotnej XI-wiecznej katedry
▲ pozostałości pierwotnej XI-wiecznej katedry
2020
fragment ruin starożytnego rzymskiego miasta Gorsium-Herculia
▲ fragment ruin starożytnego rzymskiego miasta Gorsium-Herculia, z którego pozyskiwano budulec podczas wznoszenia katedry
2020
fragment ruin starożytnego rzymskiego miasta Gorsium-Herculia
▲ fragment ruin starożytnego rzymskiego miasta Gorsium-Herculia, z którego pozyskiwano budulec podczas wznoszenia katedry

obiekty współczesne

2020
pawilon, w którym umieszczono sarkofag króla Stefana I Świętego oraz ossuarium zawierające szczątki kostne niezidentyfikowanych osób pochowanych w katedrze
▲ pawilon, w którym umieszczono sarkofag króla Stefana I Świętego oraz ossuarium zawierające szczątki kostne niezidentyfikowanych osób pochowanych w katedrze
2020
ossuarium
▲ ossuarium
2020
tablica z podobizną Ludwika I Andegaweńskiego
▲ tablica z podobizną Ludwika I Andegaweńskiego
2018
pomnik króla Władysława I Świętego
▲ pomnik króla Władysława I Świętego
FOTO.POCZET.COM (treść i kod strony) jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Serwis stanowi część niekomercyjnego portalu poczet.com, który wpisany został do rejestru dzienników i czasopism prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Katowicach pod poz. Pr 2428.
partnerzy: ApisVideoŻegluga śródlądowa
do góry